Kadıköy Mah. Bağdat Cad. No:102/A İzmit/Kocaeli

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

TECRÜBE | KALİTE | GÜVEN

ARÇELİK KLİMA YETKİLİ SERVİSİ

Anasayfa > Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

08 Ağustos 2021 23:15
Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kompresör, evaporatörden direk olarak emilen ısı ile basma sırasında kompresör tarafından yüksek olarak  var olan ısıyı üzerine alır. Yüksek basınç içerisinde ve  yüksek sıcaklıkta soğutma gazını kondenser denen alete basar. Bu işlem kompresörün çalışmasını sağlar.

Gaz şeklinde bulunan bu soğutma işlemi kondenser cihazı içerisinde tamamen sıvı hale dönüştürülür. Bu işlem sürekli olarak tekrar edilir. Bu da klimanın sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. Bu durum tamamen kompresörün çalışma sistemidir.

Klima Kompresörü Neden Bozulur?

Klima kompresörü arızası bazı nedenlerden dolayı olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılan durum gazın bitmiş olmasıdır. Kompresör aynı zamanda Elektrik müşürü ve soketinde  yaşanabilecek her türlü arızada da bozulabilir. Ya da son olarak klima içerisinde bulunan gaz borularında kırık ya da çatlak meydana gelmiş olabilir. Bu durumda kaçak meydana gelir. Bu durumların önüne geçilebilmesi için düzenli olarak klima bakımlarının yapılıyor olması her türlü sorunların oluşmadan bitirmiş olur.

Klima Kompresörü Arızalanırsa Ne Olur?

Çalışan klimanın kompresörü arızalandı durumlarda otomatik olarak sistemde bulunan metalik döküntüler  birbiri ile karışabilir. Bu döküntüler genellikle klima borularında tıkar ve klimanın verimsiz olarak çalışmasına neden olur. Verimsiz çalışan klimalar zaman geçtikçe bozulur. 

Bunun dışında arıza durumu klimaların istenilen soğutmayı yapamaması anlamına gelir. Klima kompresörü içerisinde arızalanma olduğu durumda bu döküntüler orifis borusuna direkt olarak aktarılır ya da genleşme vanası adı altında bulunan borularda tıkanıklık oluşturabilir. Eğer bu borular yıkanarak çıkarılmaz ise ve herhangi bir temizleme işlemi sağlanmazsa kompresör arızaya geçer. 

Arıza Sırasında Klimanın Verdiği Tepkiler

Klima kompresöründen yüksek ses gelmesi yine bakımın geldiği ya da borularda tıkanıklık olduğu anlamına gelir. Eğer klima çalışırken hiçbir ses yok ise daha sonra açma tuşuna basarak yüksek verimli bir şekilde çalıştırma işlemi sırasında ses beklenenden fazla görünüyor ise bu durum klimanın  kompresöründen kaynaklanıyor denilebilir.  En yakın servis aranarak klimanın temizlik talebinde bulunulması gerekir.

Ev tipi klimalarda kompresörler günümüzde kullanılan mekanik soğutma cihazlarının ana elemanlarından biri olarak karşımıza çıkar. Soğutma işlemleri düşük basınçtaki soğutucu akışkanını mekanik yapısı ile emer ve yüksek basınç oluşturarak sıkıştırır. Bu sıkıştırarak basma görevini yapan soğutma sisteminin temel elemanı kompresördür. Bu nedenle klimanın en önemli parçalarından biridir.

Klima Gazı Fazla Olursa Ne Olur?

Genellikle ev tipi ve sanayi tipi tüm klimalarda profesyonel kişilerden destek alınması gerekir. Fazla gaz basılması yine kompresörün arızalandığı anlamına gelir. Soğutma işlemi tam olarak gerçekleştirilmez ve klima tesisatına zarar verebilir. 

Fazla gaz basılması durumunda klima içerisinde bulunan kompresör arızalı olabilir bazı durumlarda çalışmaz.  Bu nedenle gaz bakma işlemleri yine profesyonel kişilerce belirli bir oranda güvenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

YORUM YAPIN

BENZER YAZILAR

Kartla ödeme imkanı
Kartla ödeme imkanı
Servis işlemi sonunda kapıda kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz.
Hızlı servis hizmeti
Hızlı servis hizmet
En hızlı servis çözümleriyle, aynı gün içerisinde adresinizdeyiz.
Destek hattı
Destek hattı
Servis öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.